Druhy nočních vidění pro lovce: v čem se liší a jak vybrat

Noční vidění je užitečná technologie, kterou už desítky let oceňují mimo jiné i lovci. Není se čemu divit – možnost provádění pozorování v náročných světelných podmínkách je neocenitelná při lovu v hustém lese po setmění. Je užitečná také během seznamování se s terénem, hledání stop nebo stopování postřeleného zvířete. Jak noční vidění funguje a jaké lovecké noční vidění si vybrat?

nocni videni

Co je noční vidění?

Krátce řečeno, noční vidění je technologie umožňující vidění za podmínek, ve kterých není pozorování pomocí lidského zraku možné. Zesilovač světla, který je srdcem nočního vidění, zesiluje zbytkové světlo několika až po několiksetkrát. Zesílené světlo je poté nasměrováno na pozorovaný objekt, zaostří jej a upraví kontrast.

Puškohledy

Puškohled je v oblasti zbraní optické zařízení, které se upevňuje ke zbrani na místo klasických mířidel a usnadňuje zamíření především tím, že řeší problém se střídavým zaostřováním mířidel a cíle. Některé puškohledy mají funkci nočního vidění, díky kterému máme lepší viditelnost za tmy.

Monokuláry

Jako monokulární dalekohledy (monokuláry) označujeme malé kapesní dalekohledy pro pozorování jedním okem, vhodné pro lovce, pro příležitostné sledování sportovních utkání atp. Některé monokulární dalekohledy mají i velmi krátkou zaostřovací vzdálenost a je možno je používat i na pozorování drobných zvířat, hmyzu, detailů v přírodě a pod. jako "makrohled".

Binokuláry

Binokuláry jsou velmi podobné monokulárů. Jsou to optické dalekohledy k optickému přiblížení a zvěršení obrazu pomocí dvou soustav čoček nebo zrcadel: objektivu a okuláru, jímž se obraz pozoruje.

Joomla SEF URLs by Artio