Jaká je správná hladina testosteronu?

Testosteron je jeden z klíčových částí mužského hormonu. Slouží k identifikování mužských atribut a mají na ně přímý vliv jako hlas, vzhled, zdraví (jak fyzické, tak psychické) a další mužské atributy. Správná hladina testosteronu je tedy důležitou součástí pro správný vývoj a životní průběh muže. Jaká je ale správná hladina testosteronu muže? Jak to zjistím, jaké jsou příznaky, jaký je význam testosteronu a jak ho doplnit v případě nedostatku?

 

Jak zjistit správnou hladinu testosteronu?

Podobně, jako u kterékoliv jiného podezření, poruchy nebo onemocnění je důležité si zrekapitulovat problémy a příznaky, které vás provází, které vám přidělují starosti. V případě, že jste dospělý muž, který ukončil pubertu, tak mezi příznaky úbytku správné hladiny testosteronu patří například ztráta sexuální touhy, erektilní dysfunkce, pokles sexuální aktivity, psychické problémy jako výkyvy nálad,depresivní stavy. Další jsou spíše fyzické jako poruchy spánku, snížení svalové hmoty, zmenšení varlat, nadbytek břišního tuku, kognitivní poruchy. Souvisí to tedy s různými oblastmi lidského těla. Různé sexuální, psychologické, kognitivní a fyzické příznaky však mohou souviset i s jinými poruchami. Proto je nezbytná návštěva lékaře, který se vám bude snažit stanovit diagnózu.

Minimálně je tedy důležitá návštěva lékaře při podezření výkyvu správné hladiny testosteronu. Lékař minimálně provede anamnézu, fyzické vyšetření a laboratorní vyšetření. Lékař přímo kontroluje také oblast prsou, ochlupení, obvod břicha, penisu, varlat, ale také i prostatu. Během laboratorního vyšetření je stanovený celkový testosteron. Toto vyšetření musí probíhat v ranních až dopoledních hodinách, tedy mezi sedmou až jedenáctou hodinou. V těchto hodinách je hladina testosteronu u muže zvýšená. Výsledky laboratorního šetření musí být potvrzeny druhým měřením. Pokud se vaše hladina testosteronu bude nacházet nad 12 nmol/litr (3,46 ng/ml), tak se jedná o správnou hladinu testosteronu. Mezi 12 - 8 nmol/litr ukazuje nedostatek testosteronu, který je nutný potvrdit dalšími testy. Pod 8nmol/litr (2,31 ng/ml), jedná se zejména o případy nedostatku testosteronu z důvodu onemocnění.

Jak doplnit a dostat se na správnou hladinu testosteronu

Zejména nejdůležitějším je se poradit s lékařem, ten v případě nízké hladiny testosteronu vám pomůže jak testy, tak případnou procedurou ke správné hladině testosteronu. Pokud vy sami tušíte, že máte výkyv na základě příznaků jako nedostatečné libido, zmenšení varlat nebo také erektální dysfunkce. Pokud se tedy chcete dostat na správnou hladinu testosteronu, existují přirozené způsoby jako doplněk hořčíku, vitamínu D, zinek, kyselina D-asparogová, Diindolymenthal. Všechno to jsou vitamíny a kyseliny, které se dají dostat z veřejně dostupných zdrojů potravin, jako ovoce a zelenina. Pokud se vám však nechce tvořit vlastní samostatná dieta, existují ještě doplňky stravy, jako Testosteron Booster, který je stavěný tak, aby zdravě a bezpečně doplnil správnou hladinu testosteronu.

Joomla SEF URLs by Artio