Metody řezání materiálu

Určitě jste už slyšeli o možnosti řezání materiálů kyslíkoacetylénovým plamenem. Znáte ale také řezání pomocí plazmy, řezání vodním paprskem či řezání pomocí laseru?

Řezání kyslíkoacetylénovým plamenem

Jedná se o nejznámější metody dělení materiálu. Používá se především pro dělení silnějších materiálů, především se jedná o ocel. Principem je ohřátí materiálu na na teplotu jeho spalování v proudu čistého kyslíku při teplotách pod bodem tavení, aniž by došlo k roztavení kovu. Touto metodou lze tedy řezat pouze ty materiály, které mají teplotu spalování nižší než teplotu tavení.

Řezání pomocí plazmy

Principem řezání pomocí plazmy je roztavení materiálu pomocí oblouku vysokoteplotního ionizovaného plynu. Nevýhodou této metody je častá nutnost obroušení strusky v oblasti řezu. Touto metodou se nejčastěji řeže ocel, nerez ocel a hliník.

Řezání vodním paprskem

Principem metody řezání vodním paprskem je dělení materiálu pomocí tlaku vodního paprsku. Při řezání měkkých materiálů je možno využít pouze vodní paprsek, u tvrdých materiálů je potřeba využít abrazivní paprsek. Nejčastěji používanou abrazivní příměsí je olivín či granát. Výhodou této metody jsou velmi hladké hrany, které není již třeba dále opracovávat. Nedochází zde ke vzniku mikrotrhlin. Další výhodou je také možnost dělení jakéhokoliv materiálu a vypracování složitých tvarů.

Řezání pomocí laseru

Jedná se o velmi přesnou, čistou a také rychlou metodu řezání. Provádí se pomocí paprsku laserového světla, který roztaví materiál. Další výhodou je také minimum odpadů a možnost vytváření složitějších výřezů. Laserovým paprskem se dá řezat řada materiálů, např. ocel, nerez, hliníkové slitiny či plasty.

Joomla SEF URLs by Artio