Výběr abraziva je pro tryskání důležitý

Víte, co je to pískování? Mnoho lidí se s tímto pojmem již setkalo nebo využilo tuto technologii k nějaké úpravě povrchu. Tento článek bude zaměřený na nejnovější trendy v pískování povrchů a rozšíříme si obzory ohledně druhů abraziv, které je pro pískování nezbytné.

Abrazivo do pískovaček

Princip pískování

Pískování jako takové je úprava povrchu materiálu pomocí drobných částeček, které povrch zdrsní a zbaví ostatních nečistot. Princip je takový, že proud abrazivních částic je vrhán proti materiálu pod velkým tlakem. Mnoho lidí nazývá pískování také tryskáním, jedná se o jedno a totéž slovo, takže se nejedná o žádnou chybu, kterou bychom mystifikovali své okolí.

Pískovací kabina

S pískováním úzce souvisí tzv. pískovací kabina. Co to je? Kabina umožňuje obsluze tryskání , přičemž díl je ukrytý ve speciálním boxu. Obsluha k němu má přístup díky otvorům, které jsou vyplněny gumovými rukavicemi, kterými prostrčí ruce a může manipulovat s daným předmětem. Kabina se ovládá pomocí nožního pedálu. 

Vybavení tryskacích kabin:

  • Pískovací kabina
  • Vzduchový a abrazivní systém pro tryskání
  • Recyklační systém
  • Odsavač prachu

Mobilní pískovací kabiny

Cokoliv mobilního je většinou pohodlné. Stejný případ nastává i při použití tzv. „mobilních pískovaček“. Výhodou je to, že nejsou limitovány prostorem a rozměrem pískovaného předmětu. Pro pohon se používají naftové kompresory.

Abrazivo k pískování

Abrazivo do pískovaček je speciální tvrdý materiál, který slouží k samotnému opískování předmětů. Na výběru hodně záleží, protože v případě užití nevhodného abraziva není výsledek práce takový, jak má být. Abraziva se liší hrubostí nebo tvrdostí. Abychom vybrali vhodné abrazivo, je nutné znát tryskaný materiál, rozsah, kvalitu a způsob tryskání, odborně tryskací záměr.

Prvním materiálem, který se používal k pískování byl překvapivě obyčejný písek, protože byl všude. Nyní se však nejčastěji používá korund, balotina, zirblast, ocelová drť, skořápky ořechů nebo písek. Během procesu tryskání se abrazivo rekuperuje. To znamená, že neustále dokola koluje a tím se šetří.

 

Joomla SEF URLs by Artio